Na vlastní oči

Datové úložiště Copy.com – část.I

Pokud někdo zná datová úložiště, např. Dropbox, netřeba mu funkce vzdálených datových úložišť nějak představovat.

Vzhledem k tomu, že náš web má kromě „PC odborníků“ za cílovou skupinu čtenářů vcelku velký věkový záběr, něco málo si popíšeme co to je a k čemu by nám to mohlo být.

Modelová situace:

Senior XY nafotí řekněme 30 fotek na své zahrádce a chtěl by se o ně podělit (pochlubit se) dalším dvěma-třem známým. Posílat 30 fotek, každou o velikosti cca 1MB na 2-3 e-mailové adresy je nerozum, nehledě na to, že odeslat je najednou se z důvodu kapacity e-mailové schránky taky ne vždy povede.

A k tomu, aby to krásně šlo, slouží datová úložiště – proč ho nemít, hlavně když relativně obrovskou kapacitu 15 GB máme zdarma, že?

Jak na to:

Založíme si tedy účet na jednom z nich, v našem případě u služby Copy.com

Po otevření stránky na nás vybafne uvítací obrazovka, v jejímž pravém horním rohu je „Log in“ (přihlásit) a „Sign up“ (registrovat se). V prvním kroku se musíme registrovat, takže klikneme Sign up.

Vyplníme registrační údaje: First Name (křestní), Last Name (příjmení), Email Adress (e-mailová adresa) a Password (heslo). Zaškrtávací políčko „“ slouží k tomu, abyste zůstali na svém PC neustále přihlášeni a nemuseli se vždy přihlašovat – doporučuji nezaškrtávat, úložiště stejně budeme obsluhovat přes aplikaci, kterou v dalším kroku nainstalujeme. To je z registračních údajů vše, klikneme na Create Account (vytvořit účet). Do e-mailu který jsme zadali při registraci přijde (skoro hned) odkaz k potvrzení registrace, ten odklikneme a webová stránka která se otevře vám pogratuluje k založení účtu a oznámí vám, že jste získali 15GB úložiště a k tomu dostali 5GB navrch za to, že jste to udělali přes odkaz v tomto článku, resp. bude tam uvedeno Ales T. 🙂

Nyní se (pokud už nejsme) přihlásíme do úložiště pomocí tlačítka Log In – po přihlášení se v pravém horním rohu ukazuje vaše jméno, celková kapacita úložiště a jeho využití, při přihlašování se vyplňuje e-mailová adresa a heslo.

V levém horním rohu vidíme v menu položku Install App, tj. stáhnout a následně naisnatalovat aplikaci do PC, aby práce s úložištěm dávala ještě větší smysl a byla o to jednodušší, než nahrávat soubory přes webové rozhraní. Samotné stažení a instalaci popisovat nebudu, instalace probíhá klasicky několikráte odkliknutím tlačítka Next>>, jednou zakliknutím souhlasu s licencí „I agreement…..“ a na konci tlačítka „OK“, žádné záludnosti jako toolbary, zdarma antiviry apod. se s tímto programem instalovat nechtějí.

Služba Copy.com má ve znaku takovýho jak papírovýho ptáčka origami, po instalaci programu se vám tato ikona objeví na obrazovce vpravo „u hodin“ – když na ni 2x kliknete levým tlačítkem myši, otevře se vám vaše složka v PC, kterou si program vytvořil – co do ní dáte, nebo zkopírujete, to se automaticky za pár minut objeví i ve vašem úložišti na webu – a to je to kouzlo 🙂

To by pro první část stačilo a příště si řekneme jak komu co poslat do jeho úložiště, resp. nasdílet tak, aby k tomu co máme, mohli nebo nemohli ostatní (známí).

Pokračování bude podle toho, jak se vyjádříte v příspěvcích zde pod článkem…