Z deníku Policie ČR

Nic neplaťte a napráskejte to!

Velké množství lidí kontaktuje policisty Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. Přišly jim dopisy, které je vyzývají k uhrazení údajného dluhu za klientskou kartu, o níž ale příjemci zprávy nic nevědí.

 

„V dopisech je výzva k úhradě částky ve výši 3 566 korun za klientskou kartu a stále aktivní členství. Žádný z oznamovatelů však o jakémkoliv závazku ke společnosti, která je pod výzvou označena, nic netuší. V tomto dopise je uvedeno i telefonní číslo 900 850 555, na které mohou oslovení občané volat. Po zavolání na toto číslo však volající provolají nemalé finanční částky,“ řekla Právu ve středu policejní mluvčí z Olomouckého kraje Irena Urbánková.

Stejný problém řeší i policisté ve Zlínském kraji a na Znojemsku. Případy se objevily i v Olomouckém kraji.

Žádný z oznamovatelů o jakémkoliv závazku ke společnosti, která je pod výzvou označena, nic netuší. „Nikdo z oslovených také nevlastní klientskou kartu, za kterou by měli více než třítisícovou částku platit,“ uvedl policejní mluvčí Moravskoslezského kraje  Petr Svoboda.

Jedna žena ze Znojemska zavolala na přiložené číslo, aby zjistila, proč má platit. Sedm minut jí automat dával pokyny, aby vymačkávala další čísla, nakonec hovor ukončila. Protelefonovala 680 korun.

Pokus o smír

Součástí textu v dopisu je i hrozba, že pohledávka bude v případě neuhrazení postoupena advokátní kanceláři, automaticky navýšena o inkasní náklady a posléze vymáhána exekučně. Jde prý o pokus o smír.

Lidem chodí dopis, který po nich požaduje platbu 3566 korun.

FOTO: Policie ČR

„Předpokládáme, že podobný dopis dostalo mnohem více lidí, a není tedy vyloučeno, že počet přijatých oznámení bude vyšší. Rovněž vyzýváme občany, kteří takové dopisy obdrželi, aby dříve, než něco opravdu zaplatí, kontaktovali policisty na kterékoliv policejní služebně,“ dodala policejní mluvčí.