Z deníku Policie ČR

Oslavaňák dělal perník, ale ne vánoční

OSLAVANY: Kriminalisté odhalili další varnu pervitinu.

Kriminalistům ze 3. oddělení Odboru obecné kriminality se podařilo odhalit další varnu pervitinu, tentokrát v Oslavanech.

Jedenatřicetiletý nezaměstnaný mladík je aktivním uživatelem této psychotropní látky už téměř celé desetiletí, a zřejmě proto, aby nebyl odkázán na drogové překupníky, si sám osvojil způsob výroby pervitinu. Poté, co zvládnul technologický postup a zajistil si potřebné pomůcky, začaly jeho pravidelné návštěvy lékáren. Tam od poloviny loňského roku nakupoval léčivé přípravky s obsahem pseudoefedrinu, který je prekurzorem k výrobě metamfetaminu (tzv. pervitinu). Léčiva určená zejména pro léčbu chřipkových onemocnění kupoval v množství, které je nejen neobvyklé, ale také v rozporu s právními předpisy, které upravují podmínky pro vydávání těchto přípravků. Jedna návštěva lékárny, kde předkládal občanské průkazy cizích osob, mu vynesla až dvacet balení Nurofenu či Modafenu.

Není náhodou, že léčiva k výrobě drogy si obstarával zejména v pohořelické lékárně, kterou její majitelka se svou zaměstnankyní nechvalně proslavily už na jaře letošního roku. Tehdy kriminalisté z jihomoravského policejního ředitelství zahájili jejich trestní stíhání pro trestný čin výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. Jen z léčiv zakoupených v této lékárně mohl mladík vyrobit více než 114 gramů pervitinu v hodnotě nejméně 170 tisíc korun.

Drogu vařil v průměru dvakrát až třikrát týdně a několikrát také poskytnul dalším uživatelům. V minulých dnech mu kriminalisté sdělili obvinění ze spáchání zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Pachatel je stíhán na svobodě a za jeho jednání mu hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

 

mjr. Petra Vedrová, 30.11.2011 – www.policie.cz