Kultura v okolí

Ivančický GRILFEST 2013

Ivančice – Již třetí ročník oblíbené akce „Ivančický GRILFEST“ se uskuteční v rodném městě Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka, v Ivančicích na Brněnsku. Přesně v den české státnosti, v sobotu 28. září 2013 se bude z nádvoří ivančické radnice opět linout neodolatelná vůně grilovaného masa. Akce navíc slibuje i účast soutěžních týmů ze zahraničních partnerských měst, která budou prezentovat své místní gastronomické speciality.  Letošní rok je výjimečný i tím, že záštitu nad akcí převzal ministr pro místní rozvoj,  Mgr. František Lukl, MPA.

Akci pořádá město Ivančice ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi. Hlavní organizátor, Ing. Bohumil Smutný, představil blíže hlavní lákadla letošního roku: „Myšlenka ivančického grilfestu spočívá v tom, že se na nádvoří ivančické radnice sejdou amatérské soutěžní týmy a veřejnosti prezentují své kuchařské dovednosti. Potřebují k tomu pouze vlastní gril, kuchařské náčiní a přílohy dle vlastního uvážení. Každý tým dostane od organizátorů 15 kg masa, které si naloží a připraví dle svých nejlepších receptů. Soutěžní se týmy se stále ještě mohou přihlašovat, a to do 23. září. Lidé mají možnost poté ochutnávat vzorky jednotlivých týmů a odborná porota hodnotí kvalitu pokrmů. První tři vítězové obdrží hodnotné věcné ceny a všechny týmy za svou snahu i finanční odměnu. Letos máme díky podpoře ministerstva pro místní rozvoj možnost akci zkvalitnit. Pozvali jsme proto soutěžní týmy ze tří našich partnerských měst – dvě slovenské, ze Stupavy a Sládkovičova, dále slovinskou Radovljici. Nebudou tak chybět slovenské klobásky, grilované ryby, či pochoutky z regionu slovinských Alp. K pohodě a poslechu zahrají skupiny Karel Gott Revival Morava Josefa Boudy, či country skupina Grýn. Také diváci se budou mít možnost aktivně zapojit, a to do soutěže o mastný jazyk. V tento den se na ivančickém náměstí konají také svatováclavské trhy organizované Kulturním a informačním centrem Ivančice. I pro turisty může být zajímavý výlet do Ivančic, protože u nás najdou kromě Grilfestu také prodej burčáku od vinařů z regionu, trhovce s různým zbožím a celodenní kulturní program.“

Místní lidé si akci po předešlých dvou ročnících oblíbili a grilovaní si nenechají ujít. Chybět nebude ani stánek s čerstvým pečivem od místního pekaře, ochutnávky vín, či speciality od místních jatek.  „Jde mi také o to, aby lidé pochopili, že kvalitní maso a dobré uzeniny koupí především od místních řezníků. Podpoří tím také zaměstnanost v regionu a současně mají jistotu, že na rozdíl od některých hypermarketů kupují maso čerstvé, poctivé, české, a nikoliv polotovar pochybného původu plný vody či jiných odpudivých přísad. Člověk, který zavítá na Grilfest, rozhodně bude mít možnost ochutnat pestrost gastronomických nápadů soutěžících z Ivančic i zahraničních partnerských měst, základem všeho jsou však vždy kvalitní suroviny“, doplnil Smutný.