X_ARCHIV - OLD

Karel Bašta dostal milost od prezidenta republiky

Prezident Václav Klaus prominul zbytek trestu Karlu Baštovi odsouzenému za pokus o vraždu. Vystřelil na auto, o němž se domníval, že v něm od jeho sběrny kovů ujíždějí zloději. Případem se zabýval i Nejvyšší soud.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/

Klaus svoje rozhodnutí omezil podmínkou, že se Bašta po dobu 5 let od udělení milosti nedopustí trestného činu. „Pan Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků. Část trestu již vykonal a v minulosti nebyl trestán. Žádost podpořil i starosta z místa bydliště,“ uvádí zpráva na internetových stránkách prezidenta. Klaus prý také přihlédl k dosavadnímu řádnému životu odsouzeného, který v místě bydliště požívá dobré pověsti.

Případ vzbudil rozruch minulý týden, kdy ho řešil Nejvyšší soud. Baštovo odvolání nejdřív odmítl s odůvodněním, že zabití zloděje je vždy vraždou. Verdikt vyvolal velké diskuze a soud poté doplnil, že se týká jen těch případů, kdy je zloděj na útěku. Ostatní obdobné kauzy je třeba posuzovat individuálně.

Karel Bašta

Oficiální tisková zpráva kanceláře prezidenta republiky:

Prezident republiky Václav Klaus se ve středu dne  30. března 2011 rozhodl vyhovět dalším žadatelům o milost. Ve většině případů ho k tomu vedly  humanitární důvody.

citát:

Karlu Baštovi prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za pokus vraždy a poškozování cizí věci, a to pod podmínkou, že se jmenovaný po dobu 5 let od udělení milosti nedopustí trestného činu. Prezident přihlédl k dosavadnímu řádnému životu jmenovaného, který v místě bydliště požívá dobré pověsti. Pan Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků. Část trestu již vykonal a v minulosti nebyl trestán. Žádost podpořil i starosta z místa bydliště.“