Přehrada na Oslavce ?

Ono to bude asi o hooodně starší myšlenka možná už z poválečných dob, ale pamatuji si, že už za totáče když jsem byl ještě malé dítě, tak šly hlasy o zastavení povolování nových chat na Oslavce s tím, že by hráz měla stát někde v úseku Ketkovák +/- kilometr.

Tehdá kolem toho bylo děsný haló mezi chatařema, bodejť ne. V tý době se i začala budovat lesní asfaltka (armáda) od Kuroslepské hájenky skoro přímo a bezmála až k Oslavce naproti skále Kavčice. Je tam dodnes, říkalo se tehdy že se to dělá kvůli navážení materiálu na zmiňovanou přehradu. Taky jedno z mála míst kde se dá hráz postavit, o pár set metrů níž u Senoradskýho mlejna se otvírá údolí doleva po Chvojnici a doprava ke kantýně a na Novou Ves. Ale to je na polemiku…

Na léta to nějak utichlo, něco kolem obnovení plánů vodních děl v republice se objevilo v televize cca dva roky zpátky s tím, že stejně na to nejsou peníze a opět klid.

Až dnes jsem si přečetl článek na iDnes.cz s názvem „U Dukovan už kvůli rozšíření elektrárny „krtkují“, místní jsou rádi“. Článek vesměs hovoří o tom, že se sonduje podloží pro plánovaný 5tý blok JE Dukovany a že občané okolních obcí a ani obce jako takové proti tomu nic nemají. Proč taky, všichni jsme si i u nás dávno na náš „Windsór“ zvykli a atomka je vcelku významným zaměstnavatelem v kraji.

Avšak článek v jedné pasáži řeší i zásobování vodou pro plánovaný pátý blok a tady jsem začal být ve střehu:

Souběžně se stávajícím geologickým průzkumem mudrují experti už delší čas nad vodou pro chlazení nového dukovanského bloku. To může být oříšek. Energetici zvažují stavbu bloku s výkonem 1 650 megawatt, čímž by se výkon elektrárny takřka zdvojnásobil. Nyní fungují tři bloky o výkonu 460 megawatt a jeden s výkonem 500 megawatt.

Zásobárnou vody je Dalešická a Mohelenská nádrž v údolí kousek pod elektrárnou. Dosavadní analýzy zatím prokázaly, že voda z těchto jezer patrně utáhne chlazení bloku o výkonu 1 000 megawatt. Ve hře je proto několik variant. „Krajní variantou je prokopání tunelu mezi řekou Oslavou a Dalešickou přehradou. Analýza pokračuje. Výsledky budou také příští rok,“ vzkázal Uhlíř.

No a tahle poslední věta mě celkem dostala. Oslavka sama o sobě má vody houbelec, takže to řeší jedině přehrada. Ne že bych se bál, že na Ketkováku se protrhne nádrž a Oslavany do 5ti minut zmizí ze světa, takovým stihomamem netrpím, ale co to přinese / odnese ekonomicky pro nás pod hrází.

Takže: Pro pojišťovny se stáváme záplavovou zónou, nikdo nic nepojistí, ceny nemovitostí klesnou jak sviňa, větší firmy pokud budou mít rozhodnout zda zrušit fabriku tady nebo v Mongolsku tak ji zruší kde? U nás, co kdyby…, o nějakých investicích ze stran EU bych taky pochyboval… Přehrada je přehrada, kolik tak může zaměstnat lidí po dostavění? Padesát? Sto?

p.s. Koupím byt ve Zbýšově – nabídněte :-)

Den otevřených dveří na sportovní hale v Ivančicích

Městská sportovní hala Ivančice, Rybářská 33 Vás zve na  Den otevřených dveří u příležitosti 30 let od otevření.

  • Datum: neděle 22. září 2013 od 08:00 do 18:00 hod.

– prohlídka prostor a zákoutí Městské sportovní haly

– přehled historie a plány Městské sportovní haly

– dobové a současné fotografie

– prezentace jednotlivých sportovních klubů

– možnost si bezplatně po celý den zahrát stolní tenis

– zúčastnit se sportovní činnosti

(na sportovní aktivity nutná sálová obuv)

  • Program tělocvičny:

08:30 – 09:30 – fotbal žáci – Jaroslav Stejskal (FC Ivančice)

09:30 – 11:00 – tenis žáci – Ivana Ondrová (SVČ Ivančice)

11:00 – 12:00 – florbal žáci – Ondřej Podolský (SVČ Ivančice)

12:30 – 14:00 – volejbal – ivančické volejbalistky

14:00 – 16:30 – ukázka halových sportů (HK Ivančice)

16:30 – 18:00 – ukázka leteckých modelářů