Místní firmy a organizace

Pivovar Oslavany

První zmínky o pivovaru jsou z roku 1547, kdy pivovar vařil 645 sudů piva ročně. Roku 1621 spravoval zámek kardinál František z Dietrichsteina. Zámek nechal zabavit Althanům a při té příležitosti nechal udělat soupisku majetku, kde se o pivovaru taky mluví. Další je z roku 1782, kdy byl sepsán inventář, ve kterém se uvádí: byt sládka, pivovar, varna, pivní sklep. Pivovar byl zlikvidován roku 1860 dědici Jana Scharffa. Pivovar se nachází v objektu oslavanského zámku v přízemí západního křídla památkového objektu.

Roku 2004 byl pivovar zrekonstruován a výroba piva byla po mnoha letech opět obnovena. Od té doby se v prostorách pivovaru vystřídalo několik nájemců několika právních forem, poslední firma opustila areál v průběhu podzimu 2012. Zastupitelstvo Města Oslavany na svém jednání dne 15.10.2012 schválilo záměr zřídit městský pivovar s tím, že má zájem na dalším vaření piva prostřednictvím společnosti s ručením omezeným vlastněné městem a na mimořádném zasedání 29. října 2012 proběhly již konkrétní kroky; proběhlo schválení založení nové obchodní firmy pod názvem Městský zámecký pivovar Oslavany s.r.o. a jmenování jednatelů této společnosti – Ing. Zdeňka Vévodu, a Mgr. Miloše Musila.

Zcela nové zařízení pivovaru jede v poloautomatickém režimu, aby sládek mohl do procesu vaření kdykoliv vstoupit a upravit ho dle svých zkušeností. Kromě zářivě nové varny se do přízemí zámku nastěhovaly i kvasné nádoby, z nichž každá pobere 1200 litrů piva, a deset ležáckých tanků. Pivovar o předpokládaném ročním výstavu 1500 hektolitrů by měl vařit světlou desítku a dvanáctku a tmavou třináctku. První originální pivo z nového Městského zámeckého pivovaru Oslavany, speciál Čertovská 11°, bylo k ochutnání v rámci akce Čertovský zámek na zámku v Oslavanech dne 7.prosince 2013.

Sortiment Městského zámeckého pivovaru Oslavany

Na konci podzimu roku 2013 začal úplně nový minipivovar s novým sládkem Tomášem Darebným vařit a v prosinci dodávat pivo do Zámecké restaurace. Nyní již nabízí pravá spodně kvašená, nefiltrovaná piva plzeňského typu v plném sortimentu:

  • Světlé výčepní Oslavanský Opál – desítka
  • Světlý ležák Oslavanský Jantar – dvanáctka
  • Polotmavý ležák Oslavanský Rubín – třináctka

Všechna piva je možno zakoupit přímo v pivovaru, jak ve 20, 30 a 50 litrových sudech, tak i v PET lahvích. Pivovar realizuje prodej „přes ulici“ a do jiných restaurací. V budoucnu bude nabízet také exkurze do minipivovaru s ochutnávkou. Občerstvení a všechna oslavanská piva na čepu najdete ve stylové Zámecké restauraci.

Doporučujeme také navštívit Pivní slavnosti Oslavany, které se konají vždy na konci hlavních prázdnin v areálu oslavanského zámku.


Web Městkého zámeckého pivovaru Oslavany, s.r.o. najdete na adrese www.pivo-oslavany.cz.

One thought on “Pivovar Oslavany

Comments are closed.